poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Jak zmienia się ekosystem?

Nasze otoczenie to pewien układ ekologiczny, który składa się z organizmów w nim zamieszkających, ale także samego środowiska w którym żyją. Te dwie rzeczy tworzą ekosystem, który umożliwia życie w pełnej harmonii. Jest to nieodłączny element naszego świata, który nas nieustannie otacza, jednakże on także nieustannie się zmienia powodując przy tym szereg indywidalnych zmian wobec oragnizmów tam żyjących.

Można by się zastanawiać czym owe zmiany są spowodowane - jednakże to nic prostrzego do przytoczenia. Wraz z rozwijającą się gospodarką i wzmożonym rozwojem technologii, działalność ludzkiego społeczeństwa także w istotny sposób wpłynęła na ekosystemy, w których nastąpiły. Każdy z nich dąży do stabilizacji dlatego wraz z pojawieniem się istotnych zmian ekosyste także się zaczął zmieniac by utrzymać balans i harmonie. Zjawisko to nazywamy sukcesją. 

Sukcesja to nic innego jak zmienność wszelakich form ekosystemu, które trwają w czasie, którą dzielimy na dwie formy: 

  • sukcesję pierwotną - zachodzi ona w miejscach w których dotychczas nie występowały stworzenia żywe (przykładem mogą być pustynie czy obszary skalne). Taki obszar zaczynają zasiedlać proste organizmy, które wraz z wzmożonym rozwojem i zwiększaniem swojej liczebności "zachęcają" inne oragnizmy do zamieszkania danego terenu 
  • sukcesję wtórną - calkowicie różni się od sukcesji pierwotnej tym, że przeksztłcenie obszaru nie zachodzi w miejscu, gdzie liczba organizmów była znikoma, ale polega ona na przekształceniu istniejącego już ekosystemu w całkowcie inny - nie tylko poprzez proces naturalny (zarastanie jezior i tworzenie bagien), ale także w wyniku katastrof (pożar)
Innym procesem wpływającym na zmiany w ekosystemie jest gradacja, która odnosi się do zjawiska masowego rozmnażania daneo gatunku powodując zmniejszenie się bioróżnorodności w obrębie danego obszaru. Powoduje to bardzo wielkie utarty w harmonii całego środowiska, a nawet może spowodować wymarcie jednego z gatunków, któremu zostaje zabrane miejsce bytowania, czy stanowią źródło pokarmu dla gatunku szybciej się rozwiającego. Dodatkowo przywrócenie równowagi w środowisku może trwać latami. Prowadzi to niejednokrotnie do wyginięcia niektórych gatunków roślin i zwierząt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz