poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Ekologia człowieka i jego ewolucja

Człowiek jest taki jaki jest - na przestrzeni własnego doświaczenia, na pewno wiele ludzi poznało tą negatywne strony naszego ludzkiego charakteru. Jednakże mimo, że początki ludzkości sięgają miliony lat wstecz, to ludzkość na przestrzeni tego czasu znacznie się rozwinęła, co po dziś dzień umożliwia nam funkcjonowanie w strukturze zwaną społeczeństwem. 

Nasi pierwotni przodkowie, byli wędrowcami, którzy w małych grupach przemieszczali się w poszukiwaniu pożywienia. Wraz z ewolucją, zaczęły powstawać coraz to większe grupy, dzięki czemu podóżnicy mogli skutecznie ochraniać się przed czychającymi niebezpieczeństwami. Taki właśnie początek wykazywało formowanie się społeczeństw. Doprowadziło to do powstawania tendencji do osadzania się na terenach bogatych w pożywienie, ale także wykazującą cechę bezpieczeństwa. Nasi przodkowie zaczęli dostrzegać korzyści z życia w grupie, a nie tylko rywalizacji o pożywienie a tym samym przetrwanie w ówczesnym środowisku. Pojawiły się pierwsze zaczątki komunikacji w obrębie społeczeństwa - mowa ciała, malowidła, znaki, mowa czy pismo. Cała pędząca do przodu  ewolucja doprowadziła do powstawania osad, grodów, a aktualnie metropolii, w których może zamieszkiwać naprawdę ogromna liczba ludzkich żyć. 

Te wewnątrzgatunkowe zależności naszego gatunku stanowią jedną z dziedzin, które badana nauka zwana ekologią człowieka. Zachacza ona w swoich rozważaniach nie tylko o ekologię, ale także atropologię, badając człowieka jako gatunek - w jego fukcjonowaniu w środowisku oraz właśnie w jego związkach wewnątrzgatunkowych czy międzypopulacyjnych. 

Mówiąc o środowisku nie mówimy tylko o biotopie naturalnym, ale także kulturowo-społecznym, w którym dany człowiek żyje i funkcjonuje. 

Mogło by się wydawać, że człowiek to niezbyt dobry przykład ekologii - ponieważ to od doprowadza do dysharmonii wielu ekosystemów, jednkaże także nasz gatunek musi walczyć o przetrwanie, które umożliwia dalsze istnienie i wydawanie płodnego potomstwa, wykazuje zachowania kulturowe chroniące przed negatywnym działaniem środowiska (a dodakowo umożliwa zmiane negatywnych jego skutków na pozytywy), ale także migrację ludzi na tereny dla nich bardzej korzystne (migracje za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz