poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Biomanipulacja a wpływ na środowisko wodne

 Wielu z nas w mediach społecznościowych może zetknąć się ze słowem biomanipulacja, jednakże społeczeństwo dalej nie ma zielonego pojęcia co to słowo oznacza i jak wpływa na nasze środowisko. 

Możemy zadać sobie pytanie na czym w ogole ona polega?

Opisuje ona ingerencje człowieka w ekosystem poprzez zmianę warunków życia lub ilości organizmów tam żyjących, wykorzystując zależności międzygatunkowe oparte o łańcuch pokarmowy. 

Co powoduje użycie biomanipulacji?

Dzięki biomanipulacji zbiorniki wodne otrzymują ochronę przed wzmożonym zakwitaniem oraz zarastaniem glonami w danym wodnym ekosystemie, ale także działa w odwrotnym kierunku jeżeli dany zbiornik wodny takich działań wymaga. To główne założenie tej metody opiera się na trzech możliwych krokach działania:

  • zarybianiu akwenu rybami drapieżnymi
  • eliminacji poszczególnych, negatywnie wpływających ryb
  • introdukcji wybranych gatunków obcych
To właśnie człowiek może poprawić środowisko wodne odławiając ryby, które w dużej mierze jemu zagrażają (ryby karpiowate). Ich odławianie powinno być intensywne oraz krótkotrwałe, ponieważ jeżeli będzie trwać zbyt długo to szybko rozwijający narybek przyniesie potencjalny brak efektów starań rybaków. Prócz ryb karpiowatych ważna jest także kontrola obecności ryb, które żerują w osadach dennych, niszcząć przy okazji roślinność podwodną co uniemożliwia jej sukcesję mimo poprawy naświetlenia w zbiorniku. Jednakże wyłowów można zastosować zarybianie danego ekosystemu rybami drapieżnymi, które w naturalny sposób będą same elimować zbyt bogatą ilość niekorzystnie wpływających innych gatunków ryb. 

Mimo tych sposobów ważnym aspektem jest także stworzenie optymalnych warunków do rozwoju makrofitów. 

Czym one są?

Zazwyczaj są nimi gatunki o wąskim zakresie tolerancji na działanie określonych substancji lub zmian zachodzących w środowisku ich bytowania (Falińska 1997).

Aby zwiększyć rozwój tych organizmów warto by było welimować obce gatunki ryb drapieżnych (amur), ale także także zmniejszyć ilość naszych rodzimych gatunków ryb drapieżnch, mimo to zostaje wprowadzona wzmożona ochrona roślin wodnych, które są poddawane działaniu fal i prądów wodnych, ale równie ważnym aspektem jest dosadzanie tychże roślin (jeżeli dany zbiornik ich nie posiada).

Jednakże to nie jedyne metody ingerencji ludzkości w poprawę funkcjonowania wód, ponieważ wykorzystuje się także metody obniżania stężeń fosforu w danym zbiorniku (powoduje to zmniejszenie tworzenia się osadów dennych oraz zwiększenie natlenowania wody). 

Dominika


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz