poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Organizmy a zakres ich tolerancji ekologicznej

 Mimo, że organizmy zamieszkują każdy zakątek świata to jest ona inna w różnych środowiskach - ryba słodkowodna nie zamieszka w wodzie morskiej o znacznym zasoleniu, a ślimak nie przeżyje na suchej jak wiór pustyni. 

Wynika to z faktu, że każdy organizm ma swój własny sposób funkcjonowania w kórym najbardziej efektywnie się rozmnaża oraz rozwija. Czynniki, które warunkują daną zależność to m.in.:

  • biotyczne (dostępność pokarmu, konkurencja, drapieżnictwo)
  • abiotyczne (temperatura, wilgotność, właściwości gleby)
Te dwa czynniki świadzą o zdolności organizmu do życia w danym zakresie czynników środowiskowych i tworzą tzw. tolerancją ekologiczną. Zakres ten ma swoje trzy główne punkty: 
  • minimum
  • optimum - to wartość czynnika najdogodniejsza do wzrostu, życia i efektywności procesów biologicznych dla danego organizmu
  • maksimum
Na każdy, poszczególny organizm nieustannie jest poddawany na różne czynniki środowiskowe w tym samym czasie. Powoduje to, że powstają dwa zakresy toleracji: 
  • wąski
  • szeroki
Te dwie cechy umożliwiają podzielenie organzimów żywych na:
  • gatunki eurybionyczne - mające wąski zakres tolerancji - tzw. gatunki kosmopolityczne, które są rozprzestrzenone na kuli ziemskiej i łatwo dostosowują się do otaczającego ich środowiska
  • gatunki stenobionyczne - mające szeroki zakres tolerancji - tzw. gatunki endemiczne, bytują w mniejszej ilości miejsc na świecie, w wyniku wąskiej toleracji ekologicznej, ale także z powodu izolacji od innych ekosystemów (np. Australia czy Madagaskar - to państwa w której znajdują się całkowicie inne i odmienne gatunki roślin oraz zwierząt. Nastąpiło to podczas przesuwania się lodowców oraz płyt tektoniczych, gdy skrawek ówczesnego kontynentu został oddzielony od całej reszty lądu - spowodowało to powstanie zupełnie innej i unikalnej flory.)
Dodatkowo niektóre z organizmów stanowią dla ludzkości idealne osobniki wskaźnikowe - tzw. bioindykatory. Wiele z nich staje się wskaźnikiem czystości powietrza w danym miejscu, gdzie organizm aktualnie bytuje (np. porosty) czy zanieczyszczenia wody (np. małże). Bioindykatory cechują się niską tolerancją ekologiczną, które są wrażliwe na obecność lub brak danej substancji. 

Dominika 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz