wtorek, 11 kwietnia 2023

Czy gatunek to to samo co populacja?

 Czy możemy powiedzieć, że gatunek oznacza to samo co populacja? 

Niestety mimo wielkich chęci nie możemy tych dwóch pojęć ze sobą mylić, ani używać naprzemiennie chociaż w wielku internetowych artykułach te dwa pojęcia mają zatartą pomiędzy sobą granicę i dla wielu oznaczają to samo. 

W tym poście postram się wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwoma słowami. 

Czym w takim razie jest gatunek? 

Gatunek to zbiór osobników o tym samym pochodzeniu, które mogą rozmnażać się płciowo pomiędzy innymi osobnikami tego samego gatunku, wydając na świat płodne potomstwo. Mimo to, wielu z naukowców twierdzi, że dana definicja jest błędna ponieważ nie bierze pod uwagę gatunkowych mieszańców (właśnie tu zaciera się granica dwóch blisko spokrewnionych gatunków) ani rozmnażania bezpłciowego. Dlatego w dużej mierze pod uwagę bierze się także geny znajdujące się w genomie danego badanego organizmu oraz porównuje do innych stworzeń o podobnych genomach i ostatecznie klasyfikuje się do odpowiedniego gatunku. 

Czym jest populacja? 

Populacja to zbiór osobników należących do tego samego gatunku, ale za to zasiedlającego ten sam teren w tym samym czasie. Dodatkowo rozmnażają się one płciowo powodując przychodzenie na świat płodnego potomstwa. Każdą populację mogą tworzyć tzw. populacje lokalne i to właśnie między tymi małymi lokalnymi populacji dochodzi najczęściej do rozmnażania - znaczy to, że rzadko kiedy osobniki w populacji krzyżują się z innymi populacjami tego samego gatunku (rozmnażanie następuje między populacjami likalnymi w obrębie jednej i dużej populacji).

Idealnym przykładem do zoobrazowania tego zjawiska jest nasza rodzima wiewiórka pospolita.

Wiewiórka pospolita to gryzoń zamieszukujący nasze polskie lasy. To rude stworzenie rozmnaża się między osobnikami z tej samej populacji - czyli innymi wiewiórkami pospolitymi. Natomiast wiewiórka szara to także gryzoń zamieszkujący nasze polskie lasy, jednakże jest to populacja, która przywędrowała ze stanów zjednoczonych. Mimo, że te dwa różne rodzaje stworzeń należą do tego samego gatunku, to należą do innych populacji co powoduje, że niechętnie się ze sobą krzyżują 


Dominika  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz