wtorek, 11 kwietnia 2023

Rafa koralowa jako złożony ekosystem

Każdy człowiek chociaż raz w życiu powinien zobaczyć rafę koralową, która sama w sobie zapiera dech w piersiach. Tworzące ją oraz żyjące w niej organizmy są naprawdę różnorodne i umożliwiają poprawne funkcjonowanie tego niecodziennego ekosystemu znajdującego się na oberżach Australii, Egiptu i kilku innych państw graniczących z oceanem. 

Rafę koralową tworzą organizmy wodne; koralowce, stułbiopławy, gąbki, otwornice, mięczaki, glony oraz naprawdę wiele innych niepowtarzalnych istot. Same koralowce to bardzo ciekawe organizmy należące do parzydełkowców - posiadają zewnętrzny szkielet, który nadaje im nadzwyczajnej twardości i odporności na działanie silnych fal sztormowych - dlatego stanowią naturalny falochron dla otaczanych przez nie wybrzeży. Te „dziwaczne” zwierzęta żyją w symbiozie z algami morskimi, a wręcz wielu badaczy uważa, że koralowce „hodują” glony, ponieważ to właśnie od nich otrzymują one składniki odżywcze niezbędne do przetrwania. Z tego międzygatunkowego  współżycia wynika fakt, że rafy koralowe powstają na płytkich i przejrzystych wybrzeżach, ponieważ do procesu fotosyntezy przeprowadzanego przez glony potrzebne jest światło. Właśnie dlatego najpiękniejsze rafy znajdują się z dala od zanieczyszczeń.

Ta kolorowa i niesamowita struktura jest zamieszkiwana przez równie kolorową oraz fantastyczną faunę zwierząt - właśnie tu możemy obserwować Amfipriony plamiste - wszystkim dobrze znane jako błazenki albo rybki nemo, które tworzą symbiozę z ukwiałem. Te kolorowe ryby chowają się w ukwiałach, gdzie nie są poparzone przez jego wypustki, natomiast inne stworzenia zostają zaatakowane. Dzieje się tak ponieważ ciało błazenków jest pokryte śluzem, który jest ochroną przed konkretnym ukwiałem - ta cecha jest nabywana i w przypadku gdy dana ryba przestanie kontaktować się z tym samym ukwiałem lub błazenek zachoruje, to warstwa śluzu traci swoje właściwości i ukwiał zaatakuje swojego lokatora, a ostatecznie się nim pożywi. 

Natura jest bardzo zaskakująca tworząc tak wspaniałe i potrzebne struktury, jednakże człowiek nieświadomie zaczyna niszczyć to co unikalne oraz piękne. Oceany zostają zanieczyszczone przez pływający w jego toniach plastik oraz inne śmieci zagrażające życiu innym zwierzętom, które same nie dadzą sobie rady z tym problemem. Wiele ogromnych fabryk zanieczyszcza wody ściekami czy innymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi mieszającymi się z wodą morską zatruwając ryby oraz inne istoty morskie. Naukowcy przewidują że za kilkadziesiąt lat koralowce całkowicie wyblakną co wiąże się oczywiście z ich śmiercią, ale także ogromnej straty dla ludzkości - utracimy cały ekosystem rafy koralowej. Jeżeli nasze ludzkie społeczeństwo dalej będzie biernie reagować na wszystkie potencjalne konsekwencje wynikające tylko i wyłącznie przez naszą szkoliwą działalność, to niestety za niedługo będziemy zmuszeni oglądać tą piękną, ale nie tak wspaniałą strukturę rafy koralowej tylko za szybą oceanarium.


Miłego dnia, 

Dominika 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz