niedziela, 2 kwietnia 2023

Wymieranie gatunków


    Dzień dobry! W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć niezwykle ważny temat dotyczący wymierania gatunków. Do poruszenia tego tematu zainspirowały mnie książki, polecone na jednym z naszych wykładów. Nie spodziewałam się, że znajdę w nich tak wiele ciekawych tematów i różnych nowych dla mnie informacji. W sumie jest to bardzo ciekawy temat. Pierwszym aspektem, na który chciałabym zwrócić uwagę jest to, że w zasadzie wymieranie gatunków to proces naturalny. Wynika on głównie z nakładania się właściwości populacji i losowych zdarzeń środowiskowych. Niektóre gatunki przyjmują korzystniejsze cechy populacyjne a niektóre te słabsze i wtedy mogą być w większym stopniu narażone na wyginięcie. Na omawiany proces ma wpływ ogrom czynników, dla przykładu przytoczę tylko kilka z nich. Jest to na przykład brak zróżnicowania genetycznego, w związku z czym kolejnym pokoleniom może być ciężej przystosować się do stale zmieniających się warunków środowiska. Na wymieranie ma wpływ także ograniczony zasięg geograficzny czy chociażby wąski zakres tolerancji siedliskowej. Niestety, dochodzi do sytuacji, gdy tempo wymierania gatunków staje się coraz większe i już nie możemy mówić tu o procesie naturalnym.    

Czynników wpływających na to również jest wiele. Jednym z nich jesteśmy także my ludzie. Najprostszym przykładem jest, chociażby zanieczyszczanie środowiska, które może wpływać negatywnie na zdrowie, przetrwanie i rozmnażanie różnych organizmów W ostatnich latach także słyszymy dużo o dewastacji siedlisk naturalnych, która dla zwierząt oznacza utratę naturalnego środowiska życia, a to w konsekwencji do zmniejszenia ich populacji i ostatecznie nawet do ich całkowitego wymarcia. Ważnym czynnikiem wpływającym na wymieranie gatunków, wynikającym z działalności człowieka jest także wprowadzanie obcych gatunków. Konsekwencją tego może być konkurencja o pokarm, siedliska bądź wprowadzanie nowych patogenów, na które rodzime gatunki nie są odporne.

    Reasumując, należy pamiętać, że na naszym świecie nic nie dzieje się samo i wszystko jest ze sobą powiązane. Te słowa usłyszeliśmy na pierwszym wykładzie i uważam, że każdy wpis tylko je potwierdza. Ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem jest niezwykle ważna dla zachowania różnorodności biologicznej. Pamiętajmy, że wymieranie nawet jednego gatunku, może mieć wpływ na wiele innych, co może prowadzić do zmian w całym ekosystemie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz