Cześć Wszystkim!
Długo myślałam co zawrzeć w dzisiejszym poście. Pomyślałam, że raz na jakiś czas fajnie wspomnieć jest o czym innym niż o wykładach z Ekologii. Co prawda bardzo lubię o nich pisać, ponieważ umożliwia mi to jednoczesne wyciąganie wniosków, refleksji. Pomyślałam, że może warto opisać ekologię jako naukę i przybliżyć wam dlaczego tak ważna jest dla Mikrobiologów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę czym tak naprawdę ona się zajmuje i często nasze myślenie jest błędne.
Pozwólcie, że na początku przytoczę kilka definicji, z polecanych książek przez Pana Profesora. ,,Ekologia jest nauką zajmującą się badaniem wzajemnych oddziaływań między organizmami i ich środowiskiem” - ,, Ekologia. Krótkie Wykłady, A. Mackenzie”. W innej książce pt. „Ekologia” – Charles Krebs przytoczono definicje: „ekologia jest nauką o zależnościach decydujących o liczebności i rozmieszczeniu organizmów”. Postanowiłam również o pomoc poprosić Chat-GTP. Według niego ,Ekologia to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem relacji między organizmami a ich środowiskiem oraz między samymi organizmami. Ekologia bada również wpływ człowieka na środowisko oraz sposoby jego ochrony. Zaskakujące jest to jak sztuczna inteligencja potrafi być szczegółowa. Mimo że , tak naprawdę wystarczającą. Wracając do Ekologii, przedstawione definicje są do siebie bardzo zbliżone, mówią o tym samym, więc myślę, że już nikt nie ma wątpliwości czym się zajmuje ta nauka. Od dziecka, każdy z nas był uczony, że ekologia to tylko czynna ochrona środowiska, czyli na przykład segregacja śmieci. Niestety jest to dość błędne myślenie, ponieważ tym zajmuje się Sozologia, czyli nauka o czynnej ochronie środowiska naturalnego, zajmuje się problemami, przyczynami i następstwami niekorzystnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu układów przyrodniczych. Ekologia zaś moim zdaniem jest pojęciem szerszym, który nam otwiera oczy na wiele więcej tematów. Jako studentka mikrobiologii śmiało mogę powiedzieć, że w mojej dziedzinie ekologia jest niezwykle ważna. Relacje między organizmami i ich środowiskiem są niezbędne do prowadzenia badań. Niezbędna jest nam wiedza mówiąca, na jakiej zasadzie żyją zwierzęta, czy konkurują, czy żyją w symbiozie, jakie warunki są im sprzyjające. Ważne jest także jakie czynniki wpływają na zmianę liczebności bądź rozmieszczenia mikroorganizmów. Bez tego nie przeprowadzimy koniecznych badań, nie uzyskamy realnego wyniku. Tak naprawdę dzięki ekologii może dobrze funkcjonować i rozwijać się jako nauka mikrobiologia. Te korzyści działają w dwie strony. Również bez znajomości drobnoustrojów nasza wiedza o ekologii byłaby mocno ograniczona. Te organizmy są szeroko rozpowszechnione na świecie, biorą udział w przemianach środowiska, są jednym z głównych czynników warunkujących istnienie życia. Znajomość ekologii w moim przypadku jest kluczem do sukcesu.
Uważam, że w dzisiejszych czasach Ekologia jest niedocenianą nauką. Jest to tak ważna dziedzina w naszym życiu ludzkim wręcz można powiedzieć, że niezbędna. Szkoda, że nie pokazuje się publicznie i nie promuje się tak naprawdę istoty ekologii w naszym życiu. Uważam, że trzeba uświadamiać ludzi, że wiedza o niej jest niezbędna i warto się zagłębiać w nią, bo może pomóc nam w innych dziedzinach. Pamiętajmy, że na naszym świecie wszystko jest ze sobą połączone, nic nie dzieje się samo i z niczego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz