poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Ewolucja - co to jest?

 

    Witajcie! Kolejny tydzień i kolejny post do mojego osobistego dziennika refleksji. Tematy poruszane przeze mnie czasami rodzą się same w mojej głowie, czasami zainspiruje mnie wykład a jeszcze innym razem szukam inspiracji w książkach. Tym razem przeglądając spis treści jednej z książek o ekologii natknęłam się na temat ewolucji. Stwierdzam, że przybliżenie wam tego tematu może być fajnym pomysłem i jednocześnie sposobem na napisanie dość przyjemnego wpisu.

    Zaczynając od początku najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest ewolucja. Pod tym terminem, kryje się definicja, mówiąca, że jest to proces zmian w organizmach i gatunkach biologicznych przez dłuższy okres. Ewolucja jest procesem naturalnym, dochodzi do zmian genetycznych i ewoluowania w czasie organizmów, dzięki czemu mogą przystosować się do środowiska. Główną i myślę, że wszystkim nam znaną teorią, która ma na celu wyjaśnić proces ewolucji jest teoria oparta na doborze naturalnym Charlesa Darwina. W skrócie opisuje ona, że ewolucja zachodzi na drodze dziedziczenia cech przez potomstwo od rodziców, a te organizmy, które mają korzystne cechy, które pozwalają im na lepsze przystosowanie się do środowiska mają większą szansę przetrwania. Ewolucja pozwala na utrzymanie zmienności cech organizmów i gromadzenia się korzystnych cech w populacji. Wpływa ona na to, w jaki sposób organizmy przystosują się do środowiska, jak będą zdobywać pożywienie oraz jak będzie przebiegać proces rozmnażania.

    Ewolucja jest bardzo ważna na naszym świecie, dla odpowiedniego funkcjonowania. Organizmy mają możliwość do coraz lepszego przystosowywania się do stale zmieniających się warunków środowiskowych. Jednocześnie ewolucja ma wpływ na dynamikę populacji, interakcje międzygatunkowe i strukturę ekosystemu. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w ekologii. Moim zdaniem temat ewolucji powinien być znany wszystkim, bo jest ona obecna w naszym życiu na co dzień a część osób nawet sobie pewnie nie zdaje z tego sprawy. Uważam, że jest to temat taki dość przyziemny i nie wymaga on nas jakiejś specjalnej wiedzy. Warto wiedzieć, dlaczego tak naprawdę życie na ziemi dalej istnieje, mimo że środowisko stale się zmienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz